Czy banki dają nam naprawdę zarabiać?

Reklamy dotyczące wysokie oprocentowania kuszą założeniem lokaty. Jednak wiemy, że w życiu nie dostaje się nic za darmo w związku z czym nasuwa się pytanie czy zysk jaki oferują nam instytucje z sektora finansowego jest rzeczywiście taki wysoki? Jest to bardzo mądre pytanie. Przed sprawdzeniem każdej oferty zwłaszcza tej która zawiera możliwość zarobienia w krótkim czasie wielkich pieniędzy powinniśmy się dokładnie zastanowić gdzie został ukryty haczyk. Działalność banków opiera się na pożyczaniu nam pieniędzy i osiąganiu z tego tytułu zysku w formie oprocentowania. Jest to tak naprawdę główny przychód tych instytucji. Oferują one jednak możliwość założenia konta, lokaty lub depozytu.

My możemy czerpać z tego tytułu korzyści w formie oprocentowania, a co z tego ma bank? Otóż podstawą funkcjonowania każdego banku jest możliwość zachowania płynności finansowej. Oznacza to, że w kasie zawsze powinny być jakieś środki finansowe. Gdy ich nie ma bank może jedynie ogłosić upadłość. W przypadku gdy klient uda się do wybranej przez siebie placówki w celu wypłacenia swoich środków z konta w banku musi być odpowiednia ilość gotówki, chyba że chodzi o naprawdę wysokie kwoty jak kilka milionów. Aby pozyskać te środki i jednocześnie móc prowadzić działalność zarobkową, a więc udzielając kredytów banki oferują lokaty bankowe i różnego rodzaju konta.

Klient lokujący tam swoje środki otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu. Jego wysokość bywa różna i zależy zazwyczaj od aktualnych potrzeb banku. Jeżeli potrzebuje on pilnie pieniędzy to wówczas zaoferuje wysokie oprocentowanie. Przy stabilnej sytuacji i braku obaw o płynność finansową możemy otrzymać jedynie bardzo symboliczną kwotę. Haczyków w takiej sytuacji nie ma ponieważ wszystkie warunki muszą zostać obowiązkowo spisane na umowie. Jeżeli jakaś kwestia została nie poruszona w umowie to pamiętajmy, że każdy sąd rozpatrzy spór pomiędzy klientem, a bankiem na korzyść klienta. Musimy jednak pamiętać, że wspaniałe oprocentowanie oferowane przez banki jest wartością nominalną. Oznacza to, ze musimy odliczyć od niego podatek jaki zapłacimy od naszego zysku.

 

Tagi dodane do tego wpisu przez autora bloga: , ,

Czy w dzisiejszych czasach produkcja przemysłowa, to coś co w adekwatny sposób się rozwija? Czy raczej w dalszym ciągu mówi się wyłącznie o samym kryzysie gospodarczym? Czas najwyższy uświadomić sobie jedno, zarówno przemysł metalurgiczny, drzewny czy też typowo wydobywczy, to ogromny potencjał jaki warto na swój sposób wykorzystać. Zbyt często zapominamy o tym, iż produkcja […]

Dwaj zagraniczni udziałowcy litewskiego koncernu gazowego Lietuvos dujos rosyjski Gazprom i niemiecki E.ON wyrazili zgodę na podział przedsiębiorstwa na trzy niezależne części. Konieczność podjęcia tej decyzji wymogła Unia Europejska. Dzięki temu podziałowi koncern podporządkuje się jej dyrektywie. Gazprom to rosyjski koncern państwowy, będący największym wydobywcą gazu ziemnego na świecie. Został założony w 1989 roku. Pod […]