Czy banki dają nam naprawdę zarabiać?

Reklamy dotyczące wysokie oprocentowania kuszą założeniem lokaty. Jednak wiemy, że w życiu nie dostaje się nic za darmo w związku z czym nasuwa się pytanie czy zysk jaki oferują nam instytucje z sektora finansowego jest rzeczywiście taki wysoki? Jest to bardzo mądre pytanie. Przed sprawdzeniem każdej oferty zwłaszcza tej która zawiera możliwość zarobienia w krótkim czasie wielkich pieniędzy powinniśmy się dokładnie zastanowić gdzie został ukryty haczyk. Działalność banków opiera się na pożyczaniu nam pieniędzy i osiąganiu z tego tytułu zysku w formie oprocentowania. Jest to tak naprawdę główny przychód tych instytucji. Oferują one jednak możliwość założenia konta, lokaty lub depozytu.

My możemy czerpać z tego tytułu korzyści w formie oprocentowania, a co z tego ma bank? Otóż podstawą funkcjonowania każdego banku jest możliwość zachowania płynności finansowej. Oznacza to, że w kasie zawsze powinny być jakieś środki finansowe. Gdy ich nie ma bank może jedynie ogłosić upadłość. W przypadku gdy klient uda się do wybranej przez siebie placówki w celu wypłacenia swoich środków z konta w banku musi być odpowiednia ilość gotówki, chyba że chodzi o naprawdę wysokie kwoty jak kilka milionów. Aby pozyskać te środki i jednocześnie móc prowadzić działalność zarobkową, a więc udzielając kredytów banki oferują lokaty bankowe i różnego rodzaju konta.

Klient lokujący tam swoje środki otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu. Jego wysokość bywa różna i zależy zazwyczaj od aktualnych potrzeb banku. Jeżeli potrzebuje on pilnie pieniędzy to wówczas zaoferuje wysokie oprocentowanie. Przy stabilnej sytuacji i braku obaw o płynność finansową możemy otrzymać jedynie bardzo symboliczną kwotę. Haczyków w takiej sytuacji nie ma ponieważ wszystkie warunki muszą zostać obowiązkowo spisane na umowie. Jeżeli jakaś kwestia została nie poruszona w umowie to pamiętajmy, że każdy sąd rozpatrzy spór pomiędzy klientem, a bankiem na korzyść klienta. Musimy jednak pamiętać, że wspaniałe oprocentowanie oferowane przez banki jest wartością nominalną. Oznacza to, ze musimy odliczyć od niego podatek jaki zapłacimy od naszego zysku.