Ekonomiczne prognozy na kolejne lata

Pierwsze lata XXI wieku upłynęły ekonomistom na prognozowaniu, obserwowaniu i w końcu komentowaniu światowego kryzysu gospodarczego. Chociaż w swojej kulminacyjnej postaci pokazał się on dopiero w roku 2007, pierwsze jego efekty oraz skutki były widoczne już znacznie wcześniej. Nawet dzisiaj, kilka lat po pierwszych informacjach o nadchodzącym kryzysie, kiedy sytuacja powinna być już opanowana, wszystko wskazuje na to, że kryzys nie jest jeszcze zażegnany na zawsze i trzeba się z nim będzie ponownie zmierzyć.
Nauki ekonomiczne są pod tym względem wyjątkowo zgodne w swoich prognozach na kolejne lata: znalezienie złotego środka, który unormowałby światową gospodarkę i wyprowadził międzynarodowe rynki giełdowe czy walutowe z kryzysu jest praktycznie niemożliwe. Ekonomiści przyznają jednak, że dobrymi symptomami są rosnące poziomy PKB w krajach staje rozwijających się, w tym w niektórych państwach europejskich, które do tej pory notowały raczej same upadki i straty. Duża nadzieja jest przede wszystkim w krajach byłego ZSRR, których ekonomia była do niedawna dziedziną przesiąkniętą socjalistycznymi wpływami. Dzisiaj sytuacja ta gwałtownie ulega zmianie: gospodarka tych krajów zaczyna odżywiać, rozwija się handel zagraniczny i wzrasta rodzima produkcja, co jest doskonałą prognozą ekonomiczną na kolejne kilka lat. Wiele jednak zależy od tego, jak w kontekście wzrostu gospodarczego tych państw zachowają się ich sąsiedzi – czy również podejmą z nimi handel, usprawniając wymianę eksportową i importową produktów, czy też w obawie przez utratą kapitału raczej zdecydują się na zamknięcie swoich rynków. To ostatnie rozwiązanie byłoby zresztą całkowicie uzasadnione, zwłaszcza w kontekście tego, jak bardzo pod względem ekonomicznym, przemysłowy i gospodarczym różnią się byłe republiki ZSRR od współczesnych państw europejskich. Kraje rozwinięte ekonomicznie boją się bowiem azjatyckiej powtórki, gdy europejskie rynki zalała fala produktów z Chin czy Tajwanu, które były zwyczajnymi podróbkami i nie przedstawiały żadnej wartości ani jakości dla użytkownika.

Tagi dodane do tego wpisu przez autora bloga: , ,

Bańka internetowa Bańka internetowa była wielką hossą na rynku internetu, która miała miejsce w latach 1995-2001. To wtedy internet zaczął rozwijać się w ogromnym tempie, w kolejnych krajach dostęp do sieci stawał się tańszy oraz coraz bardziej popularny. Jednak siłą napędowa był głównie rynek amerykański i tamtejsza giełda. Wiele nowych spółek powstawało w branży informatycznej, […]

Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Zgodnie z tym projektem zakłada się wprowadzenie instytucji faktury uproszczonej, która będzie mogła być stosowana przez przedsiębiorców do kwoty 450 zł. Uproszczenie ma polegać na tym, że nie będzie musiała ona zawierać elementów, które są obecnie wymagane, np. ograniczone zostaną dane nabywcy tylko do numeru NIP. […]


Gospodarka Chin

    Chiny to komunistyczne państwo, które do niedawna należało do jednych z najbardziej odizolowanych od reszty świata. Wynikało to nie tylko z systemu politycznego, który był daleki od zachodnich standardów ale również odmienności kulturowej społeczeństwa. Chińskim komunistom udało się jednak dokonać czegoś wyjątkowego, przekształcili współczesne Chiny w dynamicznie rozwijający się kraj. Chiny to około 1,5 miliarda mieszkańców, jedna czwarta ludzkości mieszka właśnie tam posiada praktycznie każdy obywatel co jest ewenementem na skale światową, bo dla porównania w Polsce konta posiada tylko około 60% mieszkańców, a w UE średnia to około 70% - jak widać te dane są naprawde szokujące, jednak wynika to z ich kultury i tradycji. To kultura mająca kilkutysiącletnią historię, kraj, który w przeszłości był zarówno wielkim imperium jak i staczał się ku upadkowi. Dzisiaj państwo środka to tygrys gospodarczy, posiadający gospodarkę rozwijającą się w tempie ponad dziesięciu procent w skali roku. Jak doszło do tego sukcesu w kraju rządzonym przez komunistów, gdzie oficjalnie panuje system centralnego planowania? W CHRL są bardzo łatwo dostępne kredyt samochodowy dzięki temu, że są subwencjonowane przez państwo, które chce zmotoryzować ludność, bo cały czas odsetek ludzie z autem w Chinanch jest na niskim poziomie w porównaniu z UE czy USA. Na początku lat dziewięćdziesiątych władze partyjne postanowiły przeprowadzić reformy gospodarcze, które miały na celu utrzymanie władzy przez komunistów a jednocześnie podniesienie poziomu życia mieszkańców. Do tej pory stawiano na powszechna kolektywizację, dominowały wielkie przedsiębiorstwa państwowe. W tym względzie niewiele się zmieniło, różnica jest taka, że na rynek trafia co lepsze, po segregacji.