Inwestowanie za granicą

Inwestowanie za granicą

 

Wraz z postępująca globalizacją życia a co za tym idzie powstawaniem globalnego rynku finansowego, każdy z nas może bez problemu rozpocząć inwestowanie własnych środków za granicą. Choć wydaje się to trudne to w ostatnich latach instytucje finansowe poczyniły mnóstwo kroków aby nam ten proces ułatwić. Wystarczy skorzystać z pośrednictwa jednej z nich i bez kłopotu można lokować swoje oszczędności w innych krajach.

Dzisiaj na rynku są oferty pracy. Niejedna agencja reklamowa poszukuje pracowników. Marketing także zatrudni osoby do prowadzenia akcji promocyjnych dla firm. W trudnych sytuacjach pożyczki są zaciągane przez firmy. Odszkodowanie dostaje pracownik za wypadek przy pracy, może być ono bardzo wysokie i pomóc w powrocie do zdrowia po ciężkim wypadku.

Inwestowanie za granicą może być niezwykle opłacalne, szczególnie rynki rozwijające są bardzo obiecujące. Chodzi głównie ok raje azjatyckie oraz niektóre afrykańskie. W przypadku tych ostatnich warto zwrócić uwagę na fundusze lokujące kapitał w spółkach surowcowych, wydobywczych i transportowych. Często są to firmy z kapitałem zachodnim, działające na całym świecie na podstawie koncesji. Ryzyko jest więc minimalne, praktycznie takie samo jak w przypadku firm europejskich. Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, które pozwalają na pozyskanie dokładnej wiedzy o ewentualnym przedmiocie inwestycji. Z pomocą przychodzi głównie internet i zagraniczne serwisy branżowe, które w dokładny sposób informują nawet o szczegółowych detalach.

Minusem inwestowania za granica są wyższe koszta. Chodzi głównie o tzw. koszta transakcyjne, wynikające z potrzeby wymiany walut i wahań kursowych. Niestety, można to próbować obejść ale i tak w końcowym efekcie jeśli chcemy realizować zyski w złotówkach to jakąś wymianę musimy przejść. Wyjściem jest posiadanie konta walutowego, jednak nie zawsze jest to możliwe, poza tym z reguły jest ono obciążone dodatkowymi opłatami.

Inwestowanie poza granicami kraju od strony praktycznej, czysto ekonomicznej, nie różni się od tego krajowego. Tak samo musimy mieć stosowna wiedzę, na rynku jest mnóstwo pośredników wątpliwej reputacji. Niektórzy to typowi oszuści, którzy obiecując wielokrotne zyski w stosunku do wniesionego kapitału, ulatniają się z pieniędzmi. Najlepiej zaufać dużym międzynarodowym korporacjom, które mają swoje oddziały w wielu krajach na świecie. Oczywiście, warto kierować się własnym rozumem przy wyborze kierunku inwestowania, wystarczy śledzić wydarzenia ze świata oraz informacje ekonomiczne. Czasami w stosunkowo banalnym news’ie można dostrzec okazję do sporego zarobku.