Okres świąteczny zbawieniem dla gospodarki

Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy niemal wszystkie firmy zajmujące się handlem przeżywają prawdziwy boom. Dotyczy to nie tylko branży spożywczej. Masowo kupowane sa miedzy innymi ozdoby świąteczne. W restauracjach więcej jest rezerwacji firmowych, podczas których przedsiębiorcy organizują wigilie dla swoich pracowników. Każda wystawa sklepowa jest udekorowana świątecznie, a więc branża projektantów i producentów ozdób znajduje się w fazie rozkwitu.

W restauracjach widoczny jest wzrost obrotów wskutek zamówień potraw wigilijnych na wynos. Z uwagi na liczne promocje w sklepach z branży odzieżowej, kosmetycznej i zabawkowej, zatrudnienie znajdują tu pracownicy sezonowi. Są oczywiście zatrudnieni na zasadach umowy zlecenie, jednak nikt nie przejmuje się negatywnymi skutkami takiej formy umowy. Liczy się tu i teraz. Dla branży alkoholowej to również złoty okres. W okresie świątecznym, tradycją w polskich domach stało się spędzanie wolnego czasu, przy „zakrapianych” kolacjach. Ten czas, to również modny termin na zawieranie małżeństw i organizowanie wesel. A mało jest przyjęć tego typu, które odbywają się bez alkoholu. Nie wiedzieć czemu, grudzień to wbrew pozorom wspaniały czas dla branży artykułów gospodarstwa domowego i meblarskiej. Jak wynika z rozmów z pracownikami tego typu sklepów, ludzie bardzo często kupują meble, telewizory i inne sprzęty. Dlaczego akurat w grudniu? Nikt chyba jeszcze, nie pokusił się o zbadanie tej tendencji. Banki kusza swoich klientów pożyczkami na świąteczne prezenty. Ludzie bez namysłu zadłużają się na kolejne miesiące, nie myśląc specjalnie, o konsekwencjach takiego kroku w przyszłości. Rynek usług fryzjerskich i kosmetycznych w grudniu każdego roku, także przezywa wielki boom. Zwłaszcza kobiety myślą o tym, by do stołu wigilijnego zasiąść z piękną fryzurą.

Zdecydowanie grudzień, to jeden z najlepszych miesięcy w roku, w którym notuje się największy wzrost gospodarki. Niestety potem przychodzi styczeń i  wzrost rzadko jest notowany.