Rynek

Rynek

Rynek to pojęcie określające bardzo szeroki zakres gospodarki, obejmujący wszelkie mechanizmy służące w procesach sprzedaży i kupna. Szczegółowiej rzecz ujmując, chodzi o nazwanie mechanizmów jakie występują pomiędzy sprzedającymi a kupującymi.

Rynek opiera się na kilku filarach. Jeśli chodzi o ideał to powinien być wolny, jednak w praktyce wygląda to różnie. Wolny to znaczy nie skrępowany nadmiarem przepisów, niektórzy odrzucają jakiekolwiek uregulowania, równy dla wszystkich chcących na nim działać. Oczywiście, jest to wizja w pewnym sensie utopijna, pomimo istnienia wielu konspektów rozpisanych naukowo nigdy i nigdzie nie została zrealizowana. Powodów jest kilka.

Rynek łączy się mocno z gospodarką a wpływ na procesy gospodarcze chce mieć zazwyczaj władza w każdym kraju. Odrzucając kwestie ideologiczne chodzi o bardziej wymierne korzyści-dochody. Każda regulacja sprowadza się zazwyczaj do jakiegoś ograniczenia swobody działania na rynku. Jakiś aspekt działalności lub nawet całość zostaje obciążona pewna forma opłaty, czy to normalnego czy tez ukrytego podatku. Dzięki temu państwo pozyskuje dochody, jednak z drugiej strony, inni gracze na rynku tracą możliwość działania. Pomimo, że praktycznie każdy wie o wyższości wolnego rynku nad innymi formami, to niestety zawsze znajdzie się ktoś kto wprowadza ograniczenia.

Rynek regulują dwa pojęcia, dwa procesy. Są nimi popyt i podaż. Jeśli chodzi o popyt jest to  chęć nabycia towarów i usług przez klientów. Przeciwstawny jest temu podaż, określająca ilość towarów i usług wyprodukowanych i dostępnych na rynku. Dwie wartości spotykają się i razem tworzą aktualną sytuację na rynku. Upraszczając, jeśli klienci chcą dużo kupować, co najważniejsze mają na to środki to popyt rośnie. Producenci zmuszeni są zwiększać produkcję aby go zaspokoić i gospodarka szybko rozwija się. Jeśli nie są w stanie tego zrobić to często następuje wzrost cen. Odwrotna sytuacja rynkowa występuje wtedy, gdy podaż jest duża a popyt niski. Gospodarka jest w stagnacji albo nawet w kryzysie, często ceny spadają.