Specjalne strefy ekonomiczne

Specjalne strefy ekonomiczne

 

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce popularnie nazywane SSE to nic innego jak wydzielone części danego kraju na których panują wyjątkowe warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Warunki te są zazwyczaj korzystniejsze niż w innych rejonach państwa.

W Polsce specjalne strefy ekonomiczne pojawiły się na początku lat 90-tych jako pewna forma zachęcenia inwestorów do lokowania kapitału w określonych regionach. Były to zazwyczaj regiony, które najwięcej straciły na transformacji, panowało na ich terenie bardzo wysokie bezrobocie z racji upadku wielu państwowych przedsiębiorstw. Wynikiem takiego stanu rzeczy było silne uprzemysłowienie, które w gospodarce rynkowej nie miało dalszego sensu istnienia.

Lombard online pozwala zaciągnąć pożyczkę szybko i bez opuszczania domu. Usługi księgowe kraków są optymalne i niejedna osoba ich potrzebuje. Artykuły papiernicze kupuje każda firma, bo są one jej niezbędne, ale może je nabyć w hurcie, taniej niż w detalicznej sprzedaży. Musi też mieć pieczątki, bo są one niezbędne w każdej firmie. Na pewno firma windykacyjna nie jest partnerem dla innych firm. Ona przyczynia się do kłopotów, a nie do uzdrowienia sytuacji.

Specjalne strefy ekonomiczne z racji wyjątkowych korzyści jakie dają lokalnym społecznością są bardzo pożądanym dobrem. Poszczególni politycy zabiegają o ich tworzenie, coraz częściej położenie SSE jest zupełnie niepotrzebne i prowadzi do strat państwa. SSE są również rozszerzane poprzez dołączanie pojedynczych gmin czy terenów miejskich oddalonych nawet o kilkaset kilometrów od właściwej strefy. To wszystko spowodowało, że w ostatnich latach państwo powoli wycofuje się z tego typu udogodnień a zakładanie nowych stref zostało całkowicie zahamowane.

Jeśli chodzi o inne kraje, które próbują wpływać na rozwój gospodarczy poprzez specjalne strefy ekonomiczne to w Europie do niedawna jednym z liderów była Ukraina. Jednak od 2005 roku również tam zawieszono powoływanie nowych tego typu obszarów. Inne państwa na których terenie działają SSE to Białoruś, Rosja, Filipiny. Jordania czy Chiny. Jak więc widać, wszystkie one należą do rynków tzw. wschodzących, dość szybko rozwijających się.

SSE to wyjątkowe narzędzie w rękach państwa, które dobrze użyte może przynieść znakomite rezultaty. Jeśli chodzi o szczegóły to najczęściej udogodnienia wyglądają tak, że przez kilkadziesiąt lat przedsiębiorcy działający na terenie stref są zwolnieni z niektórych podatków, dodatkowo mają spore bonusy w opłatach lokalnych.