Ubezpieczanie nieruchomości

Ubezpieczanie nieruchomości

Wiele osób wciąż traktuje ubezpieczanie nieruchomości jako wyrzucanie pieniędzy na niepotrzebną rzecz. Nie zdają sobie sprawy, że żyjemy w czasach, kiedy praktycznie wszystko może się zdarzyć. Minęły już lata spokoju, wolnego tempa życia czy nawet względnego bezpieczeństwa osobistego. Otwartość społeczeństwa oraz pęd za pieniędzmi sprawia, że nasza własność może być narażona na różnego rodzaju działania. Oczywiście, nie można zapomnieć również o siłach natury, które ostatnio dają o sobie znać coraz częściej.

Ubezpieczenie domu czy mieszkania to pierwsza sprawa jaką powinniśmy zrobić po jego kupnie lub wybudowaniu. Nowe mieszkanie gwarantuje stosunkowo niskie składki ubezpieczenia, dodatkowo możemy skorzystać z uwag doradcy, który podpowie co poprawić aby nieruchomość sprawiła lepsze wrażenie pod kątem bezpieczeństwa. Od tego właśnie zależy jakie dostaniemy warunki ubezpieczenia, czy składka nie będzie przesadnie wysoka, czy będziemy w stanie ją płacić. Warto zadbać aby nieruchomość miała sprawne podstawowe media, ciągi kominowe i wentylacyjne oraz o wydające się śmieszna sprawą ogrodzenie posesji.

Jeśli chodzi o rodzaje ubezpieczeń to obecnie na rynku dostępne są one w różnych formach. Możemy również ubezpieczyć nasza nieruchomość zarówno od skutków kradzieży jak i skutków działania sił natury, takich jak powodzie czy trzęsienia ziemi. Oczywiście, w zależności od położenia naszego budynku, obliczane jest mniejsze lub większe ryzyko wystąpienia danego zjawiska. Jeśli mieszkami blisko ciągu wodnego to na pewno musimy liczyć się z gorszymi warunkami niż tymi, które mielibyśmy w innym miejscu. Także mieszkanie na wsi to mniejsze ryzyko stania się ofiara kradzieży niż w cieszącej się złą sławą dzielnicy większego miasta. Ubezpieczyciel bierze też pod uwagę infrastrukturę lokalną, czyli na przykład istnienie wałów przeciwpowodziowych czy monitoring osiedlowy itp.

Wybierając ubezpieczyciela powinniśmy omijać nieznane, niepewne firmy, które nie mają doświadczenia na rynku. Może okazać się bowiem, że w razie wystąpienia szkody, będziemy mieli problemy z uzyskaniem odszkodowania.