Ubezpieczenia motoryzacyjne

Ubezpieczenia motoryzacyjne

Podobnie jak w większości krajów na świecie, również w Polsce mamy system obowiązkowych ubezpieczeń motoryzacyjnych. Polega on na tym, że każdy aktywny uczestnik ruchu drogowego, który porusza się samochodem czy innym zmechanizowanym środkiem lokomocji, zmuszony jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia, tzw. OC. Zapewnia ono refundację kosztów naprawy szkód wynikłych w czasie ewentualnego wypadku, dzięki temu poszkodowany ma pewność, że odpowiednia kwota zostanie mu zwrócona. System był pomyślany właśnie z myślą o poszkodowanych, jednak powodujący wypadki także powinni go doceniać. Dzięki ubezpieczeniu mają pewność, że w razie spowodowania kraksy nie będą z dnia na dzień obciążeni ogromnymi kwotami odszkodowania. Rozłożone w czasie składki są zdecydowanie mniej uciążliwe.

Oczywiście, jak w każdym aspekcie życia, także w sprawie obowiązkowych ubezpieczeń jest dużo głosów krytycznych. Podnoszą oni głównie jeden argument, że jest to doskonały sposób na łatwy zarobek dla firm ubezpieczeniowych. W pewnym sensie mają oni rację, jednak jakieś koszty społeczeństwo musi ponosić  w imię zwiększonego bezpieczeństwa. Argument za jest taki, że ubezpieczenia są równe dla wszystkich, nie ma podziału na biednych i bogatych, każdy odpowiada tak samo.

Wybierając ubezpieczenie powinniśmy zwrócić uwagę na samą firmę. Powinna to być zaufana instytucja, posiadająca odpowiedni staż i doświadczenie na rynku. Nie warto wykupować OC w małej, niesprawdzonej firmie, mogą wystąpić później kłopoty z wypłata odszkodowania. Co prawda dostęp do świadczenia tego typu usług regulują odpowiednie organy państwowe, jednak nie jest tajemnicą, że ubezpieczycieli możemy podzielić na lepszych i gorszych.

Wykupując ubezpieczenie motoryzacyjne, warto zwrócić uwagę na pakiety dodatkowe. Wiele firm oferuje ciekawe dodatki, które podnoszą zdecydowanie pewność uczestnictwa w ruchu drogowym. Są gwarantowane pomoce mechaników, gwarancja holowania oraz wiele innych udogodnień.