Unia Europejska

Unia Europejska

 

Unia Europejska to wielka organizacja krajów położonych na kontynencie europejskim. Początkowo została założona z myślą o współpracy poszczególnych państw w zakresie gospodarki. Jedna w ostatnich latach zdecydowano się, jakby na przekór założycielom, pogłębiać tą współpracę i rozszerzyć ją na sferę polityczną a w przyszłości nawet wojskową. Zajmijmy się jednak tylko ekonomią Unii Europejskiej.

Unia Europejska to kilkaset milionów mieszkańców, połowa kontynentu, ogromny rynek i jedna z największych gospodarek świata. Wszystko to sprawia, że organizacja ma znakomite perspektywy oczywiście jeśli spełni kilka podstawowych warunków. Chodzi głównie o zwiększenie swobody gospodarczej oraz redukcję kosztów zatrudniania pracowników. Obecnie, szczególnie tzw. stare kraje unijne mają bardzo wysokie obciążenia z tego tytułu. Nowe z racji niższego rozwoju gospodarczego przyciągają większość inwestycji zagranicznych i skutecznie rywalizują o kapitał z krajami wyżej rozwiniętymi.

Firmy w stolicy muszą być dobrze wyposażone, poszukują takich artykułów, jak meble biurowe warszawa. Przydają się im magazyny do wynajęcia warszawa, tam składują wykładziny obiektowe. Broker ubezpieczeniowy pomaga ubezpieczyć każdą firmę, dbając o jej stan posiadania. Odzież robocza jest potrzebna tylko w firmach produkcyjnych, czasami w sklepach i magazynach. Wszystko zależy od zasad danej firmy.

Kolejne bolączki Unii to pewne zapisy i umowy, które istnieją tylko na papierze. W praktyce pomimo wspólnych ustaleń, każde państwo członkowskie prowadzi oddzielna politykę gospodarczą. Niektóre dotują swoje przedsiębiorstwa pomimo że jest to niezgodne z unijnym prawem. Inne utrudniają swobodne działanie przedsiębiorcom z krajów członkowskich.

Jeśli chodzi o historię to Unia Europejska była zakładana jako stowarzyszenie gospodarcze, pierwsze nazwy to Europejska Wspólnota Węgla i Stali, następnie przekształcona w Europejska Wspólnotę Gospodarczą. Wizja była taka aby znieść granice gospodarcze pomiędzy poszczególnymi krajami co ułatwiłoby znacznie działanie przedsiębiorcom. Kolejna zaleta Unii to swobodny przepływ siły roboczej oraz kapitału. Można stwierdzić, że niektóre założenia są wykorzystywane, inne wypaczane. Przykładem jest polityka rolna, czyli dotowanie rolnictwa. Pochłania ona zdecydowanie największa część unijnego budżetu a jedyne co udaje się dzięki tym pieniądzom zrobić to sztuczne utrzymywanie wysokiego poziomu życia rolników w niektórych państwach.