W co najlepiej inwestować?
Różne obszary polskiego rynku inwestycyjnego sprawiają, że osoba, która pierwszy raz decyduje się na zainwestowanie swoich pieniędzy w jakiś fundusz, zwykle nie ma pojęcia, jak powinna to zrobić, ani gdzie ulokować swoje środki. Z pomocą przychodzą w takich sytuacjach specjalne biura doradztwa finansowego, których przedstawiciel może przedstawić nam oferty poszczególnych funduszy, wyliczyć względne zarobki oraz określić szacunkowe ryzyko upadku takiego funduszu. Można również poradzić sobie samemu, zaglądać na internetowe fora, blogi i strony poświęcone tematyce inwestowania i to z nich czerpać wiedzę oraz inspirację do tego, gdzie najlepiej i najefektywniej można ulokować własne oszczędności.
Współcześnie okazuje się jednak, że są takie fundusze inwestycyjne, w które można wkładać pieniądze cały czas, bo zawsze przynoszą większe lub mniejsze zyski. Chodzi tu głównie o fundusze związane z inwestowaniem w nowe technologie, w budownictwo oraz w… multimedia, na czele z mediami krajowymi i prywatnymi.
Największe pieniądze z inwestowania w fundusze zarabia się jednak na rynkach zagranicznych, inwestując gotówkę w euro i potrajając w ten sposób swoje zyski – zwłaszcza gdy trafi się na nowy fundusz z małą ilością inwestorów, co jeszcze bardziej zwiększa późniejsze zarobki. W przypadku laika kwestia inwestowania pieniędzy jest jednak nieco utrudniona, zwłaszcza gdy nie zna on za dobrze tego rynku, nie rozumie jego założeń i nie potrafi odróżnić doskonałej oferty od wabika na nowych inwestorów. Z tego względu amatorom-inwestorom poleca się korzystanie przynajmniej w pierwszym okresie z pomocy doradcy finansowego, który wprowadzi go w świat inwestycji i pokaże, którą drogą najlepiej podążać, aby stale zwiększać swoje zyski. Rezygnując z takiej pomocy i działając na własną rękę można się jednak sparzyć na inwestycjach i stracić sporo pieniędzy. Zamiast więc ryzykować i szukać już na samym starcie funduszy o charakterze wysokiego ryzyka, lepiej zacząć spokojnie, „wgryźć się” w rynek i dopiero wtedy interesować się innymi opcjami funduszy.