Fenomen Szwajcarii

Fenomen Szwajcarii

 

Szwajcaria to niepozorne, niewielkie państwo w Europie, położone głównie w rejonie alpejskim. Ma około siedmiu milionów mieszkańców, praktycznie nie posiada żadnych surowców mineralnych, brak jest również większej powierzchni dla rolnictwa. Mimo wszystko jest to obecnie jedno z najbogatszych społeczeństw na świecie, od wielu lat mieści się ono w czołówce jeśli chodzi o produkt krajowy brutto na głowę mieszkańca.

Szwajcaria swój sukces zawdzięcza stabilności oraz nie angażowaniu się w bieżąca politykę europejską. Praktycznie od średniowiecza kraj był oazą spokoju w niespokojnej Europie, nawet późniejszy ruch reformacji przebiegł tutaj spokojniej niż gdzie indziej. Jednak największa zaleta to brak wojen na terenie kraju, dzięki temu ludność przez wieki mogła budować swoje bogactwo bez obawy o zniszczenia.

Prawdziwe wybicie się Szwajcarii do czołówki najbogatszych krajów miało miejsce w okresie międzywojennym. To wtedy od zawsze neutralna politycznie, stała się doskonałym miejscem na lokowanie kapitału. Kraj posiadał również stare banki, które ze swoim doświadczeniem były optymalnym miejscem na deponowanie pieniędzy. Bankowość szwajcarska od zawsze charakteryzowała się wysokim poziomem obsługi klienta, łącznie z zachowaniem pełnej anonimowości. Dzięki temu nawet w czasie drugiej wojny światowej neutralność Szwajcarii została uznana przez hitlerowskie Niemcy a sami naziści deponowali w tamtejszych bankach ogromne sumy. Można stwierdzić, że sukces Szwajcarii jest w pewnym sensie wynikiem ogólnoświatowej potrzeby posiadania bezpiecznego-neutralne miejsca, które da pewność bezpieczeństwa znajdującego się tam kapitału.

Hale namiotowe i regały magazynowe musi mieć na swoim stanie firma organizująca event. Musi także znać prawo podatkowe. Poszukuje tego, co nosi miano biura do wynajęcia Warszawa, ponieważ musi mieć miejsce na działalność. Pożyczka na dowód zaciągana jest przez osoby prywatne, a nie firmy. Te ostatnie radzą sobie pobierając innego rodzaju pożyczki. Mogą spokojnie żyć bez pożyczek na dowód.

Na początku lat 90-tych Szwajcaria generowała około połowy światowych inwestycji zagranicznych. To ogromna, kilkudziesięcio miliardowa w dolarach kwota, która corocznie wpływała do gospodarki tego niewielkiego kraju. Oczywiście, zdecydowana większość z tych inwestycji poszła w sektor bankowy i pokrewne. Obecnie, w kraju rozwijają się inne gałęzie przemysłu, szczególnie spożywczy oraz specjalistyczne, np. produkcja zegarów czy urządzeń przemysłowych.