Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości

Nieruchomości to ostatnio bardzo modny kierunek inwestowania. W Polsce wyraźnie widoczny jest boom w budownictwie, nawet kryzys nie zahamował go w znaczący sposób. Praktycznie w każdym mieście buduje się nie tylko obiekty mieszkaniowe ale również gmachy instytucji, galerie itp. Czy więc, inwestowanie pieniędzy w nieruchomości jest opłacalne?

Wydaje się, że nieruchomości to jeden z najlepszych rodzajów inwestycji. Co prawda ceny mogą się w następnych latach wahać, jednak budynek to nie akcje czy obligacje, praktycznie nie ma ryzyka bankructwa. Jeśli ktoś dysponuje wolnymi środkami to warto na przykład kupować mniejsze mieszkania w dużych miastach z myślą o wynajmie. Oczywiście, są to inwestycje rzędu kilkuset tysięcy złotych ale trzeba mieć świadomość, że praktycznie od samego początku spłacają się. Przecież nie musimy mieszkać w kupionym mieszkaniu samemu skoro tego nie potrzebujemy. Możemy je wynajmować za naprawdę porządne pieniądze, nawet w średniej wielkości mieście nie powinno być problemu ze znalezieniem najemcy.

Rynek nieruchomości jest w naszym kraju rynkiem rosnącym i przyszłościowym. Nie wynika to tylko z obecnego trendu ale z konieczności. Po kilkudziesięciu latach zapóźnień w gospodarce mieszkaniowej miliony osób z młodego pokolenia nie ma fizycznie własnego mieszkania. Ktoś może słusznie wskazać, że nie każdego stać na jego kupno. Racja, jednak kredyty mieszkaniowe są coraz bardziej dostępne, poza tym poziom życia w kraju powoli ale systematycznie rośnie. Wyższe dochody przekładają się w prostej linii na chęć kupna własnego mieszkania czy domu. Także warto dodać, że stare bloki budowane w PRL-u są w coraz gorszym stanie. Dla przykładu na terenie byłego NRD są rozbierane ponieważ nie opłaca się ich remontować. Nie zapewniają również odpowiedniego standardu mieszkania, więc powinny cieszyć się coraz mniejsza popularnością.

Inwestowanie w nieruchomości nie wymaga posiadania ogromnych środków. Można zastanowić się i przemyśleć pomysł wzięcia kredytu mieszkaniowego z myślą właśnie o zainwestowaniu w nieruchomość.