Irańska Giełda Naftowa

Irańska Giełda Naftowa

 

Jak wiadomo Iran stoi w ostrym konflikcie z państwami zachodnimi, głównie ze Stanami Zjednoczonymi. Jest również dużym producentem ropy naftowej, na jego terenie znajdują się ogromne złoża tego surowca. Niestety dla Iranu, polityka jego obecnych władz spotyka się ze sprzeciwem społeczności międzynarodowej, na Iran nakładane są często sankcje gospodarcze. Uderzają one głównie w sektor wydobywczy, który jest jedną z podstawowych gałęzi gospodarki kraju. Iran stara się przeciwdziałać skutkom sankcji.

Jako jeden z instrumentów gwarantujących niezależność Iran uczynił własną giełdę. Chodzi o giełdę zajmującą się obrotem ropą naftową, jest to jedyna na świecie tego typu instytucja. Giełda została założona w 2008 roku, mieści się na wyspie Kish, jest to typowo rynek towarowy. Oprócz ropy obraca się na niej również gazem ziemnym, są to dwa podstawowe surowce dla światowej gospodarki. Co ciekawe, wspomniana wyspa Kish jest strefa wolnego handlu, tak więc teoretycznie jest wyłączona spod wpływów gospodarczych Iranu. Oczywiście, państwo to czerpie ogromne bonusy polityczne z takiego stanu rzeczy.

 

irańska giełda naftowa – co to jest?

 

Irańska giełda naftowa podobnie jak inne notujące ropę naftową opiera się na trzech indeksach-amerykańskim WTI, europejskim BRENT oraz arabskim Dubai. Wszystkie one są wyrażane w dolarach jednak Irańczycy postanowili wzbogacić swoja ofertę. Powoli wprowadzają przeliczniki w euro co będzie na pewno sporym urozmaiceniem i uderzeniem w dominująca rolę Stanów Zjednoczonych. Już słychać głosy, że pomysł jest doskonały, szczególnie duże kraje takie jak Rosja czy Chiny nie będą musiały dodatkowo przeliczać cen z dolarów na euro. Chodzi o to, że ich klientami są głównie państwa europejskie. Jeśli to się przyjmie to może oznaczać początek upadku amerykańskiej waluty jako pieniądza światowe. Poszczególne kraje zaczną wymieniać swoje rezerwy i większy nacisk kłaść na euro.

Irańska giełda naftowa na pewno ma przed sobą przyszłość, oczywiście jeśli w regionie zostanie zachowany względny spokój. Giełda przyczyni się do wzmocnienia gospodarki irańskiej oraz do wzrostu pozycji tego kraju na arenie międzynarodowej.